Çiftliğimiz Hakkında

HAKKIMIZDA

Pega Damızlık Merinos Koyun Çiftliği, 2014 yılında proje aşamasından IPARD fonu kullanarak yapımını gerçekleştirmiştir. Projede teknolojinin tüm olanakları kullanılmıştır. Bu bakımdan Pega Damızlık Merinos Koyun Çiftliği, Türkiye’de mevcut koyun çiftlikleri arasında en modern damızlık çiftlik unvanına adaydır. Pega Damızlık Merinos Koyun Çiftliği kısa bir sürede inşaatını tamamladıktan sonra Şubat 2015 yılında faaliyete başlamıştır.

Pega Damızlık Merinos Koyun Çiftliğinin asıl amacı elit bir Merinos ırkı popülasyon oluşturmak ve Türkiye koyun yetiştiricilerine sertifikalı erkek ve dişi damızlıklar sağlamaktır. Nitekim kuruluşundan çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen yetiştiricilerine damızlık koç ve dişi toklu vermeye başlamıştır.

Türkiye’de Merinos koyun yetiştiriciliği 1934 yılında Almanya’dan Karacabey Harasına getirilen Alman Et Merinosları ile başlamıştır.  Harada Kıvırcık koyunları getirilen bu Merinos koçlar ile melezlenerek Karacabey Merinos koyun ırkı geliştirilmiştir.  Karacabey Merinos koyunu, yüksek besi performansı yeteneğini, kaliteli karkas ve yapağı özelliklerini Alman Et Merinosundan ve hastalıklara dayanaklılığını, sağlam yapısı ve kaliteli et özelliklerini Kıvırcık koyunundan almıştır.

Merinos koyunu genel olarak vücut, baş ve bacaklar beyaz renkte olup kuyruk ince ve uzundur. Koyunlara genellikle boynuzsuz olmasına karşın koçlar boynuzlu olabilmektedir.  Boyun kalın ve kuvvetli, sırt düz ve geniş, sağrı geniş, butlar derin ve dolgundur. Yapağı homojen ve incedir. Merinos ülkemizde yetiştirilen koyunlar içinde en iyi besi performansına sahip olup kuzular 4-5 aylık yaşta yoğun besi ile 50 kg canlı ağırlığa ulaşabilmektedirler.